"PUM - puhumaan mielikuvien avulla" -materiaali tulossa

Tutorikselta on joulukuun alussa tulossa myyntiin uusi "PUM - puhumaan mielikuvien avulla" materiaalipaketti. Materiaalia esiteltiin ensimmäistä kertaa puheterapeuttiliiton koulutuksen yhteydessä 23. - 24.9.2010 ja se herätti paljon kiinnostusta kävijöiden keskuudessa.

Materiaali on alun perin tuotettu verbaalin dyspraksian kuntoutuksen tueksi, mutta se on helposti sovellettavissa myös muuhun kuntoutukseen ja erityisopetukseen. PUM - materiaali sisältää cd-levyn, josta löytyvät kuvat suomenkielen äänteistä ja ohjelman, jonka avulla tehdään kuvamateriaalia hyödyntäviä tulostettavia harjoituksia ja pelejä. Lisäksi mukana tulee olemaan käyttöopas, jossa on mm. runsaasti ideoita materiaalin soveltamiseen.

PUM - materiaalin käyttöön liittyvää koulutusta järjestetään ympäri Suomea heti vuoden 2011 alussa. Materiaalista voi jo tehdä ennakkotilauksen. Lisätietoa materiaalista saat täältä .